Rozmýšľate nad triatlonom? Pravdepodobne vám hlavou bežia rôzne myšlienky od toho ako vôbec začať, či to zvládnete alebo koľko musíte vlastne trénovať. V nasledujúcom článku sa Vám pokúsime odpovedať na základné otázky, ktoré sa určite vynárajú všetkým ktorí rozmýšajú nad týmto krásnym, pestrým a dynamickým športom.
Rozmýšľate nad triatlonom? Pravdepodobne vám hlavou bežia rôzne myšlienky od toho ako vôbec začať, či to zvládnete alebo koľko musíte vlastne trénovať. V nasledujúcom článku sa Vám pokúsime odpovedať na základné otázky, ktoré sa určite vynárajú všetkým ktorí rozmýšajú nad týmto krásnym, pestrým a dynamickým športom.
Hromadný štart triatlonu – pretekári väčšinou štartujú vo vlnách podľa pohlavia príp. veku
Ani mnoho triatlonistov netuší, že korene triatlonu siahajú do Francúzska do začiatku 20. storočia, avšak moderný triatlon vznikol v 70. rokoch na západnom pobreží Ameriky, kde skupinky plavcov, cyklistov a bežcov súperili proti sebe. Prvý triatlon bol zaznamenaný 24. septembra 1974 v San Diegu, Kalifornii, ktorý organizoval San Diego Track & Field Club. Dohromady 46 športovcov odbehlo 10 km, na bicykli odjazdilo 8 km a na záver odplávali 500m. Popularita triatlonu rástla veľmi rýchlo a behom pár rokov sa stal triatlon jedným z najrýchlejšie rastúcich športov.
Superšprint triatlon – pretekárky štartujú v obrátenom poradí (beh, bicykel, plávanie)
Triatlon je kombinácia plávania, cyklistiky a behu v tomto poradí. Merajú sa časy jednotlivých disciplín, ako aj čas ktorý človek strávi v depe, ktorému sa hovorí aj 4. disciplína triatlonu. Triatlon sa stal známy predovšetkým podľa pretekov typu Ironman, tzv. železný muž, ktoré sú extrémne vďaka svojim vzdialenostiam a to 3,8km plávania, 180km cyklistiky a na záver ešte 42,2km beh a ktorých história siaha na havajské ostrovy. Áno, pre mnohých spočiatku úplne nepredstaviteľné. Avšak práve preto si jeho kratšie formáty ako olympijský triatlon, šprint triatlon alebo dokonca super šprint získali obrovskú popularitu, nakoľko ho môže zvládnuť naozaj každý.
Aj keď vzdialenosti jednotlivých pretekov sa môžu odlišovať, existujú štandardy, ktoré sa zvyknú dodržiavať.
Olympijský triatlon zahŕňa 1,5km plávanie, 40km cyklistika, 10km beh. Najlepší triatlonosti na svete ho zvládnu pod 2 hodiny.
Šprint triatlon – 750km plávania, 20km cyklistiky a 5km behu
Superšprint triatlon – 400m plávanie, 10km cyklistiky a 2,5km behu
Výbava triatlonistu môže byť spočiatku veľmi nákladná. Záleží však čo už máte a aké sú vaše ambície. Tu je úplne základný zoznam s ktorým sa pripravíte na svoj 1. triatlon bez problémov. Koniec koncov, nie je dôležité koľko peňazí stál váš materiál, ale ako sa hovorí, čo máte v nohách.
Okrem nutných vecí na plávanie ako sú plavky, čiapka a okuliare, existujú rôzne tréningové pomôcky a doplnky, ktoré nám pomôžu zlepšiť našu techniku. Medzi základné pomôcky patria plutvy, doska, plavecký piškót a packy. Ak by ste chceli nakúpiť nami overené pomôcky, pozrite sa na všetko pre plávanie.
Na túto disciplínu potrebujeme najviac vybavenia, ktoré musí spĺňať základné parametra ako bezpečnosť, pohodlie a efektivita. Absolútnym základom v tomto prípade je bicykel, helma, slnečné okuliare a vhodná obuv či už sa jedná o tenisky alebo cyklistické tretry. Triatlonisti, ktorí sa chcú venovať tomuto športu pravidelnejšie by mali určite investovať do cestného bicykla. Špičkové a kvalitné bicykle nájdete pod jednou strechou napríklad tu: cestné bicykle.
Poslednou disciplínou v triatlone je beh, avšak bežecká časť, aj keď len veľmi krátka prebieha aj v depe po plávaní a tak isto po zoskočení z bicykla smerom do druhého depa. Aj keď sa bežecká časť sa považuje za najprirodzenejšiu, pre mnohých triatlonistov je už najnáročnejšou nakoľko plavecká a cyklistická časť ich stála veľa síl. Základnou výbavou na bežecký tréning je kvalitná obuv a vzdušné a funkčné oblečenie.
Spoločné tímové sústredenie v exotickej Južnej Afrike
Ak sa chcete vyhnúť metóde pokus-omyl, najefektívnejšie riešenie je osloviť triatlonového trénera, ktorý zodpovie všetky vaše otázky a pomôže vám s prípravou krok po kroku. Taktiež vás môže ušetriť od bežných zranení alebo problémov so zraneniami či už s nesprávnou technikou, pomôcť s výberom správnych pretekov ako aj materiálu, pripraviť tréningový plán a mnoho iného.
Aj keď je samotný triatlon individuálny šport, príprava naň prebieha často v skupine. V našom klube si na svoje prídu všetci športovci, či už sú to úplní začiatočníci alebo pokročilí či profesionálni triatlonisti, ktorí sa navzájom na tréningoch potiahnu a tak im naplánované kilometre ubiehajú jedna radosť.
Úspešné medailistky (samozrejme motivácia môže byť u každého rôzna)
Predtým ako začneme s našou prípravou by sme si mali vedieť odpovedať na otázku aké máme ciele. Či už sme pokročilý triatlonista alebo úplný začiatočník, v tomto by sme mali mať jasno. Možností máme neúrekom a to od: absolvovania konkrétnych pretekov, zlepšenie zdravia/ kondície/ postavy, zlepšenie času v jednotlivých častiach, spoznania niečoho nového alebo jednoducho radosti z pohybu.
Zimná príprava detí – triatlonové sústredenie (obohatené aj o rôzne všestranné aktivity)
Pre väčšinu aktívnych triatlonistov je práve jeseň obdobie kedy začínajú svoju zimnú prípravu. Sme oddýchnutí, plní športových plánov a predsavzatí a tiež máme dostatok času na naberanie kilometrov, zlepšovania techniky a zvyšovaniu sily. Hovorí sa tomu aj tzv. objemová príprava, kedy sa v tréningu zameriavame predovšetkým na nabení, naplávaní, prípadne nabicyklovaní kilometrov v spodných hraniciach pulzovej frekvencie a tvoríme si aeróbny základ. Práve z tohoto dôvodu je toto obdobie ideálne aj pre začiatočníkov v triatlone, kedy si môžu svoju prípravu rozvrhnúť bez stresu a tlaku a postupne sa môžu zamerať na jednotlivé časti prípravy.
Veríme, že aj v tomto období, kedy musíme fungovať v obmedzených podmienkach si nájdete motiváciu na najbližšie obdobie a prípravu do sezóny 2021 :).