Sezóna 2017 – Ondrej Kubo

23-ročný rodák z Piešťan Ondrej Kubo uplynulú sezónu oslnil na domácej pôde. Zvíťazil v celkovom poradí mužov v Slovenskom pohári v triatlone aj duatlone a ako čerešničkou na torte bolo jeho víťazstvo na M-SR v Hurbanove v závere sezóny. Keďže Ondrej je pre mnohých ľudí veľkým prekvapením a “neznámou“, prinášame Vám rozhovor v ktorom hovorí o jeho športovej histórii, tréningu, plánoch a cieľoch do budúcnosti.

1. Tento rok si sa stal hviezdou na našej triatlonovej scéne, ale doteraz o tebe veľa ľudí asi nepočulo, ako je to možné?

Od hviezdy to je ešte ďaleko, ale tých zopár ľudí v triatlone sa o mne určite dopočulo. Predsa len triatlonu sa venujem ešte len tretiu sezónu. Nie som na tejto scéne dlho, skôr som len objavil v sebe obrovskú lásku k tomuto krásnemu športu a dávam mu všetko. Práve táto sezóna bola taká prvá vážna, kedy som aj ja po tej predchádzajúcej očakával výsledky.

2. Ako si sa dostal k triatlonu a čo ťa k nemu priviedlo?

Do juniorského veku som hrával ľadový hokej a skončil som až príchodom na vysokú školu. Neskôr som začal s behom a chodieval som plávať na bazén. Pochádzam z Piešťan, a už skôr som sa ako divák zúčastnil SLOVAKMANA a hovoril som si, že jedného dňa by som niečo také rád absolvoval. Takže od behania a občasného plávania to bol len kúsok k prvému bicyklu a začiatku môjho triatlonovania.

3. Ktorý pretek ti najviac vyšiel a čo bol tvoj osobný highlight sezóny?

Pre mnohých ľudí by bol asi zisk titulu majstra sveta najväčší highlight sezóny (Challenge Šamorín M18-24). Pre mňa osobne to ale nebol najlepší závod. Veľmi som sa vytrápil na behu a videl som ešte rezervy v mojom výkone, predsa len to bol prvý veľký závod sezóny. Najlepší závod som zažil v rakúskom Zell am See na Ironman 70.3. Obsadil som celkové 6. miesto a zároveň som celkovo vyhral medzi všetkými age-group pretekármi. S touto formou som nepoľavil a hneď nasledujúci víkend som získal titul Majstra Slovenska v šprint triatlone.

4. Čo ťa motivovalo získať triatlonový a duatlonový titul?

Duatlonový titul bol pre mňa určitý cieľ. Bola to príprava na hlavnú časť sezóny a vedel som, že som schopný to ubehať a na bicykli nebudem mať žiaden problém. Je to vynikajúca príprava na prechod z bicyklu na beh v triatlone. Podarilo sa mi vyhrať niekoľko kôl slovenského pohára a najhoršie som bol na tretej pozícii. S triatlonovým pohárom to nebolo také ľahké. Keďže nie som dobrý plavec musím na bicykli doháňať stratený čas. Ján Roziak ma ale niečo málo v bazéne naučil a ja som bol schopný svojim výkonom na cyklistike dohnať prvý balík a mohol som tak bojovať o popredné miesta. Tak sa mi teda podarilo vyhrať niekoľko kôl a nakoniec aj vyhrať celkovo slovensky pohár.

5. Ako prebieha tvoja aktuálna príprava? Spolupracuješ s viacerými trénermi alebo si pod vedením jedného trénera?

Momentálne sa pripravujem na prvú profesionálnu sezónu čomu odpovedá aj tréningový proces. Trénujem 2-3 krát denne a celkový týždenný objem je 20-30h, podľa mikrocyklu kde sa nachádzam. Je to veľmi ťažké skĺbiť so školou a prácou, ale nie nemožné. Meno môjho hlavného trénera je totožné s mojim. Ja som štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu UK poňal aj z toho hľadiska, že pracujem na tom najlepšom projekte “sebe samom”. Samozrejme nikto nespadol z neba najmúdrejší a často rozoberám tréning s Jánom Roziakom ale aj pedagógmi u nás na fakulte.

6. Na čo sa v tréningu najviac sústreďuješ?

V tejto časti sezóny to je hlavne základná vytrvalosť a sila. Snažím sa pripraviť telo na celú sezónu. To znamená dlhšie a pomalšie behy. Pracujem na svojich slabinách ako plávanie. Zaradil som 3x týždenne posilňovňu ako rozvoj maximálnej sily a prevenciu proti zraneniam. Veľa času trávim teraz na cyklistickom trenažéri. Pokiaľ sa dá, snažím sa každý deň absolvovať všetky 3 disciplíny. Ale ako som povedal, na začiatku tréning sa teraz odohráva v tých nižších intenzitách.

7. Za pár týždňov začína obdobie jarných sústredení. Absolvuješ ho aj ty?

Momentálne mám v pláne jedno väčšie sústredenie v Juhoafrickej republike. Bude to od 6.2. do 23.2. takže ma čaká náročný tréningový program. Počas sústredenia sa koná aj svetový pohár v Cape Town. Je to šprint triatlon a ja budem štartovať v elite kategórii. Bude to môj prvý štart na svetovom pohári, tak teda dúfam v svoju spokojnosť v cieli. Kvôli financiám to bude len toto jedno sústredenie a potom maximálne pár predĺžených víkendov len tu na Slovensku. Čaká ma náročná sezóna s veľa cestovaním, takže nemôžem očakávať ďalšie dlhšie sústredenie.

8. Aké máš plány do novej sezóny?

Hlavné ciele sú 4-5 polovičných Ironmanov s profíkmi. Ciele sú v týchto pretekoch vysoké a chcel by som sa prepracovať do TOP 10 a brať aj price-money. V júli začína kvalifikačný cyklus na Majstrovstvá sveta Ironman 70.3 2019 a ja by som sa rád pokúsil kvalifikovať ako profesionál. Pomedzi to by som rád absolvoval aj domáce preteky a s dobrou formou opäť prezentoval svoju silu. Určite stihnem duatlonovú sezónu a uvidím ako budem stíhať domáce triatlony.

9. Posledná otázka, máš nejaký vzor, respektíve, čo ťa ženie vpred?

Môže to znieť divne, ale pre mňa sú to ľudia ktorí majú rodiny, deti a kopu práce. Áno, sledujem aj veľkých svetových triatlétov ako sú Kienle alebo Sanders, ale osobne ma viac inšpirujú zdravo zanietení amatéri. Je obdivuhodné vidieť ako ráno o šiestej odplávajú a z bazénu idú do práce. Po celom dni si nájdu čas na druhý tréning niekedy po práci. Stíhajú sa venovať aj rodine, a keď majú deti som rád, keď vidím ako ich vedú tiež smerom k športu.

Ondrej ďakujeme za rozhovor a budeme Ti držať palce!